Seurakuntien varhaiskasvattajat

Lapsityöntekijät

  • Johanna Laurinen

    Varhaiskasvatuksen ohjaaja, Malmin seurakunta

    Varhaiskasvatuksen kehittäminen, lastenohjaajien lähiesimies
    09 2340 4576
    johanna.m.laurinen@evl.fi

  • Heli Nieminen

    lapsityönohjaaja, Vartiokylän seurakunta

    09 2340 6433
    heli.m.nieminen@evl.fi

  • Kirsi Satosalmi

    johtava lapsityötekijä, Vuosaaren seurakunta

    09 2340 6509, 050 322 9070
    kirsi.satosalmi@evl.fi

  • Anne Aaltohelmi

    Lisätiedot: Poissa

  • Päivi Ahmaoja

    Lastenohjaaja, Malmin seurakunta

    (09) 2340 4570
    paivi.ahmaoja@evl.fi

  • Heli Ahonen

    iltapäiväkerhon ohjaaja, Munkkiniemen seurakunta

    09 2340 5104
    heli.m.ahonen@evl.fi
    Lehtisaaren kappeli, Papinpöydänkuja 4, 00340 Helsinki

  • Satu Antila

    lastenohjaaja, Töölön seurakunta

    09 2340 6381
    satu.antila@evl.fi
    Topeliuksenkatu 4, 00260 Helsinki

  • Tanja Berg

    johtava varhaiskasvatuksen ohjaaja, lähiesimies, Pakilan seurakunta

    09 2340 5554
    tanja.berg@evl.fi

  • Marianne Bergström

    dagklubbsledare, Matteus församling

    (09) 2340 7331 / 050-380 3995 (vardag kl. 9-13)
    Åbohusvägen 3, 00900 Helsingfors

  • Elisabeth Bäckman

    Lapsityö, Herttoniemen kirkon päiväkerho ja iltapäiväkerho, Herttoniemen seurakunta

    09-2340 3343 / 050 380 2975
    elisabeth.backman@evl.fi
    Hiihtomäentie 23 00800 Helsinki

  • Catarina Bärlund-Palm

    familjearbetsledare, Matteus församling

    (09) 2340 7333 / 050-380 3936
    catarina.barlund-palm@evl.fi
    Åbohusv.3 00900 Helsingfors

  • Engelbert Duma Avenido

    lastenohjaaja, Oulunkylän seurakunta

    09 2340 5028
    engelbert.dumaavenido@evl.fi
    Teinintie 10, 00640 Helsinki

  • Leena Eronen

    lastenohjaaja, Munkkiniemen seurakunta

    09 2340 5103
    leena.eronen@evl.fi
    Munkkiniemen kirkko, Tiilipolku 6, 00330 Helsinki

  • Auli Etäniemi

    lapsityöntekijä, Munkkiniemen seurakunta

    ip-kerhojen vastaava
    09 2340 5144
    auli.etaniemi@evl.fi
    Raumantie 3, 00350 Helsinki

  • Tytti Friberg

    lastenohjaaja, Kallion seurakunta

    09 2340 3621, 050 3803252
    Faksi 09 2340 3601
    etunimi.sukunimi@evl.fi
    Neljäs linja 18, 00530 Helsinki

  • Martina Friman

    barnledare, Johannes församling

    Kronan
    (09) 2340 7715, 050 3800 823

  • Casimir Gripenberg

    barnledare i Humlan, Johannes församling

    barnledare i Humlan
    (09) 2340 7746, 050 4474 788
    casimir.gripenberg@evl.fi

  • Nina Haddadin

    Lapsityöntekijä, Roihuvuoren seurakunta

    Pyhäkoulu, Tammisalon iltapäiväkerho
    09 2340 5723
    nina.haddadin@evl.fi
    Tammisalon kirkko, Väylänrinne 1, 00830 Helsinki

  • Taru Hahto

    lastenohjaaja, Lauttasaaren seurakunta

    09 2340 4340
    Faksi 09 2340 4301
    taru.hahto@evl.fi
    Myllykallionrinne 1 F, 00200 Helsinki

  • Riitta Haikonen

    Lastenohjaaja, Mikaelin seurakunta

    09 2340 4828
    riitta.haikonen@evl.fi

  • Joonas Halminen

    lastenohjaaja, Oulunkylän seurakunta

    joonas.halminen@evl.fi
    Teinintie 10, 00640 Helsinki

  • Marianne Hapsal

    Lapsityönohjaaja, Malmin seurakunta

    Pyhäkoulutyö, monikulttuurisen lapsi- ja perhetyön kehittäminen
    09 2340 4583
    marianne.hapsal@evl.fi

  • Anna Helle

    lastenohjaaja, Pitäjänmäen seurakunta

    09 2340 5623
    anna.helle(at)evl.fi
    Turkismiehenkuja 4, 00370 Helsinki

  • Arja Helminen

    iltapäiväkerhon vastaava työntekijä, Kallion seurakunta

    09 2340 3623, 050 3803257
    Faksi 09 2340 3601
    etunimi.sukunimi@evl.fi
    Neljäs linja 18, 00530 Helsinki

  • Helena Hollmérus

    barnledare, Johannes församling

    (09) 2340 7744, 050-447 2887
    helena.hollmerus@evl.fi

  • Sirpa Huhtamäki

    lastenohjaaja, Töölön seurakunta

    09 2340 6382
    sirpa.huhtamaki@evl.fi
    Topeliuksenkatu 4, 00260 Helsinki

  • Julia Hämäläinen

    lastenohjaaja, Vartiokylän seurakunta

    09 2340 6422
    julia.hamalainen@evl.fi

  • Eija Härkänen

    Lastenohjaaja, lapsityön tiimivastaava, Lauttasaaren seurakunta

    (09) 2340 4344
    Faksi (09) 2340 4301
    eija.harkanen@evl.fi
    Myllykallionrinne 1, 00200 Helsinki

  • Joni Jaakkola

    barnledare (hösten 08)

    09-2340 7503

  • Karita Jakobsson

    lastenohjaaja, Haagan seurakunta

    Lisätiedot: virkavapaalla

  • Nadya Jalkanen

    Lastenohjaaja, päivä- ja iltapäiväkerho. Natalia Kuittinen sijaistaa., Lauttasaaren seurakunta

    09 2340 4340
    Faksi 09 2340 4301
    nadya.jalkanen@evl.fi
    Myllykallionrinne 1, 00200 Helsinki

  • Margit Jukanen

    Lastenohjaaja, Malmin seurakunta

    09 2340 4571
    margit.jukanen@evl.fi

  • Mona Juntunen

    Johtava varhaiskasvatustyönohjaaja, Paavalin seurakunta

    09 2340 5462, 050 380 4194
    mona.juntunen@evl.fi

  • Pihla Järvinen

    Iltapäiväkerhonohjaaja, Kallion seurakunta

    09 2340 3659, 050 4327151
    Faksi 09 2340 3601
    etunimi.sukunimi@evl.fi
    Neljäs linja 18, 00530 Helsinki

  • Auli Karhu

    Lastenohjaaja, Mikaelinkirkko, Mikaelin seurakunta

    09 2340 4861
    auli.karhu@evl.fi

  • Tuulikki Karu

    lapsityöntekijä, Kallion seurakunta

    09 2340 3604, 050 4620989
    etunimi.sukunimi@evl.fi
    Alppilan kirkko, Kotkankatu 2, 00530 Helsinki

  • Teija Karvinen

    lastenohjaaja, Vartiokylän seurakunta

    (09) 2340 6404
    teija.karvinen@evl.fi

  • Maija Kaseva-Herranen

    Lastenohjaaja, Malmin seurakunta

    09 2340 4572
    maija.kaseva-herranen@evl.fi

  • Mirva Keski-Vähälä

    perhetyöntekijä, Oulunkylän seurakunta

    09 2340 3845
    Teinintie 10, 00640 Helsinki

  • Minna Kin

    Lastenohjaaja (koululaisten iltapäiväkerho), Mikaelin seurakunta

    09 2340 4862
    minna.kin@evl.fi

  • Linnea Korhola

    lastenohjaaja, Oulunkylän seurakunta

    046 9211 345
    linnea.korhola@evl.fi
    Teininte 10 00640 Helsinki

  • Anni Kormilainen

    lastenohjaaja, Vuosaaren seurakunta

    anni.kormilainen@evl.fi

  • Pihla Kuronen

    lastenohjaaja, Oulunkylän seurakunta

    Teinintie 10, 00640 HELSINKI
    Lisätiedot: Työlomalla.

  • Satu Laakso

    Lapsityönohjaaja, erityislapsityö, LTO, Yhteinen seurakuntatyö

    Kasvatus (varhaiskasvatus sekä nuoriso- ja koulutyö)
    09 2340 2505
    satu.laakso@evl.fi
    Kolmas linja 22 B 00530 HKI

  • Riina Lamberg

    lapsityöntekijä, Roihuvuoren seurakunta

    Laajarannan päiväkerho, Tammisalon iltapäiväkerho
    09 2340 5743
    riina.lamberg@evl.fi
    Laajaranta, Humalniementie 15

  • Nadja Lankinen

    lastenohjaaja, koululaisten ip-kerho, Vuosaaren seurakunta

    nadja.lankinen@evl.fi

  • Nenne Lappalainen

    ledare för barnverksamhet, Johannes församling

    (09) 2340 7705, 050 4010 390
    nenne.lappalainen@evl.fi

  • Paula Lehto

    , Töölön seurakunta

  • Jaana Lehtonen

    Lastenohjaaja, Malmin seurakunta

    09 2340 4573
    jaana.k.lehtonen@evl.fi
    Lisätiedot: virkavapaa 14.1.-23.11.2017

  • Mervi Leino-Järvinen

    lastenohjaaja, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6129, 050 380 1124
    mervi.leino-jarvinen@evl.fi
    Korkeavuorenkatu 10, 00120 Helsinki, Postiosoite: PL 168, 00121 Helsinki

  • Ulla Leivo

    lastenohjaaja, Haagan seurakunta

    päiväkerho
    050 355 4900
    ulla.leivo@evl.fi

  • Susanna (Sussi) Leskinen

    ledare för barnarbetet, Petrus församling

    09-2340 7230
    susanna.leskinen@evl.fi

  • Reija Lind

    lastenohjaaja, Meilahden seurakunta

    Meilahden päivä- ja ip-kerho, Meilahden perhekerho
    09 2340 4753
    reija.lind@evl.fi
    Jalavatie 6 b, 00270 Helsinki

  • Päivi Lindberg

    lastenohjaaja, päiväkerho, perhekerho, Vuosaaren seurakunta

    paivi.lindberg@evl.fi

  • Nadia Lindfors

    iltapäiväkerhonohjaaja, Meilahden seurakunta

    09 2340 4761
    nadia.lindfors@evl.fi
    Jalavatie 6 b, 00270 Helsinki

  • Majlis Lindholm

    lastenohjaaja, Oulunkylän seurakunta

    050 380 4117
    majlis.lindholm@evl.fi
    Teinintie 10, 00640 HELSINKI

  • Janette Lintelä

    lastenohjaaja, Kannelmäen seurakunta

    09 2340 3871
    janette.lintela@evl.fi
    Klaneettitie 6-8 A, 00420 HELSINKI

  • Sari Lippojoki

    lastenohjaaja, Pitäjänmäen seurakunta

    09 2340 5643
    sari.lippojoki(at)evl.fi
    Turkismiehenkuja 4, 00370 Helsinki

  • Marianne Lundström

    fritidshemsledare i Lukasgården, Petrus församling

    09-2340 7141 / 050-323 2909
    marianne.lundstrom@evl.fi
    Lukasgården, Munkstigen 2, 00330 Helsingfors

  • Sanna Lång

    lastenohjaaja, Kannelmäen seurakunta

    09 2340 3861
    sanna.lang@evl.fi
    Klaneettitie 6-8 A, 00420 HELSINKI
    Lisätiedot: virkavapaalla

  • Christina Lökström

    barnledare, Johannes församling

    S:t Jacob
    (09) 2340 7765, 050 412 7628

  • Anu Lönnqvist

    Koululaisten iltapäiväkerhon ohjaaja, Lauttasaaren seurakunta

    (09) 2340 4304
    Faksi (09) 2340 4301
    anu.lonnqvist@evl.fi
    Myllykallionrinne 1, 00200 Helsinki

  • Mia Malm

    lastenohjaaja, Meilahden seurakunta

    Lapsi- ja perhetyö, Ruskeasuon perhekerho, päiväkotipyhäkoulut
    09 2340 4760
    mia.malm@evl.fi
    Jalavatie 6 b, 00270 Helsinki

  • Rauna Mannermaa

    lastenohjaaja, Munkkiniemen seurakunta

    09 2340 5134
    rauna.mannermaa@evl.fi
    Raumantie 3, 00350 Helsinki

  • Seija Manninen

    Lapsityö, VIRKAVAPAALLA, Herttoniemen seurakunta

    09 2340 3323
    Faksi 09 2340 3301
    seija.manninen@evl.fi
    Hiihtomäentie 23 , 00800 Helsinki

  • Anne-Marie Martikainen

    fritidshemsledare i Tallkotten, Petrus församling

    050-409 0601, 09-2340 7140
    anne-marie.martikainen@evl.fi
    Tallkotten,, Köpingsvägen 48,, 00320 Helsingfors

  • Eija Mella

    IP-ohjaaja, Kallion seurakunta

    09 2340 3659, 050 3502909
    etunimi.sukunimi@evl.fi
    Neljäs linja 18, 00530 Helsinki

  • Päivi Meriläinen

    lapsityöntekijä, tiiminvetäjä, Roihuvuoren seurakunta

    09-2340 5703
    paivi.merilainen@evl.fi
    Laajasalon kirkko, Reposalmentie 13, 00840 Helsinki

  • Maarit Mustakallio

    lastenohjaaja, pyhäkoulusihteeri, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6116, 050 341 4686
    maarit.mustakallio@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00170 Helsinki

  • Marie Mäenpää

    barnledare, Johannes församling

    Humlan
    (09) 2340 7736, 050 4473 320

  • Paula Mäki

    Lastenohjaaja, Malmin seurakunta

    09 2340 4577
    paula.maki@evl.fi

  • Ingela Mäkitie

    barnledare, Johannes församling

    Kronan
    (09) 2340 7723, 050 433 8002

  • Yasmin Nava

    barnledare i Humlan, Johannes församling

    Humlan
    09 2340 7735, 050-463 4137
    jasmin.nava@evl.fi

  • Leo Niemi

    barnledare, Johannes församling

    (09) 2340 7726, 050 447 3384
    leo.niemi@evl.fi

  • Heli Nieminen

    Lapsityönohjaaja, Mikaelin seurakunta

    09 2340 6433
    heli.m.nieminen@evl.fi

  • Sirkka Nivalainen

    iltapäiväkerhonohjaaja

    09-2340 3100

  • Taini Nurmesviita

    lapsityöntekijä, Roihuvuoren seurakunta

    Pyhäkoulut
    09 2340 5763
    taini.nurmesviita@evl.fi
    Roihuvuoren kirkko, Tulisuontie 2, 00820 Helsinki

  • Soili Ollikka

    Lastenohjaaja, päiväkerho, Lauttasaaren seurakunta

    (09) 2340 4340
    Faksi (09) 2340 4301
    soili.ollikka@evl.fi
    Myllykallionrinne 1, 00200 HELSINKI

  • Outi Pakkanen

    Lastenohjaaja, Vartiokylän seurakunta

    (09) 2340 6404
    outi.pakkanen@evl.fi

  • Minna-Liisa Palander-Hiltunen

    Lastenohjaaja, Malmin seurakunta

    09 2340 4578
    minna-liisa.palander-hiltunen@evl.fi

  • Sofia Palmén

    barnledare, Johannes församling

    (09) 23407716, 050 5726262

  • Tuula Palonen

  • Siina Parkkinen

    lastenohjaaja, koululaisten ip-kerho, päiväkerho, Vuosaaren seurakunta

    siina.parkkinen@evl.fi

  • Ville Pasanen

    lastenohjaaja, Oulunkylän seurakunta

    050 380 4110
    ville.pasanen@evl.fi
    Teinintie 10, 00640 HELSINKI

  • Virve Pehlivanoglu

    Lastenohjaaja, sairaalat

    Kasvatus (varhaiskasvatus sekä nuoriso- ja koulutyö)
    09 2340 2011
    virve.pehlivanoglu@evl.fi
    Kolmas linja 22 B, 00530 Helsinki

  • Satu Peltonen

    lastenohjaaja, Kannelmäen seurakunta

    09 2340 3881
    Klaneettitie 6-8 A, 00420 HELSINKI

  • Helkky Pennanen

    lastenohjaaja, Pakilan seurakunta

    09 2340 5555
    helkky.pennanen@evl.fi

  • Seija Perttilä

    Lastenohjaaja, Mikaelin seurakunta

    09 2340 4867
    seija.perttila@evl.fi

  • Aino Perälä

    lastenohjaaja, Pakilan seurakunta

    09 2340 5564
    aino.perala@evl.fi

  • Heidi Pfäffli

    IP-ohjaaja, Kallion seurakunta

    09 2340 3653, 050 5661318
    heidi.pfaffli@evl.fi

  • Aila Pihlajavesi

    lapsityönohjaaja, Haagan seurakunta

    09-2340 3225, 050 382 3550
    aila.pihlajavesi@evl.fi

  • Margit Pulkkinen

    lapsityöntekijä, Roihuvuoren seurakunta

    Laajasalon päivä- ja iltapäiväkerho
    09 2340 5783
    margit.pulkkinen@evl.fi
    Laajasalon kirkko, Reposalmentie 13, 00840 Helsinki

  • Marika Pulkkinen

    lapsityöntekijä, Roihuvuoren seurakunta

    Laajasalon päivä- ja iltapäiväkerho
    09 2340 5733
    marika.pulkkinen@evl.fi
    Laajasalon kirkko, Reposalmentie 13, 00840 Helsinki

  • Maija Raumanen

    lastenohjaaja, Paavalin seurakunta

    09 2340 5013, 050 345 8058
    maija.raumanen@evl.fi

  • Sirpa Reinekoski

    lastenohjaaja 50 %, Oulunkylän seurakunta

    050 380 3466
    sirpa.reinekoski@evl.fi
    Metsolantie 14, 00610 HELSINKI

  • Anne Ridell

    Vastaava lastenohjaaja, Malmin seurakunta

    09 2340 4581
    anne.ridell@evl.fi

  • Hanna Ristola

    iltapäiväkerhon ohjaaja, Töölön seurakunta

    09 2340 6387
    Topeliuksenkatu 4, 00260 Helsinki
    Lisätiedot: Iltapäiväkerhon lastenohjaajat, 09 2340 6385

  • Minna Rosenborg

    lastenohjaaja, Haagan seurakunta

    päiväkerho ja koululaisten iltapäiväkerho
    Lasten ja nuorten talo Tönön kerhopuh. 050 380 3239
    minna.rosenborg@evl.fi

  • Seija Saarinen

    Lastenohjaaja, Malmin seurakunta

    09 2340 4586
    seija.saarinen@evl.fi

  • Nina Saarinen

    lastenohjaaja, Haagan seurakunta

    perhekerhot ja koululaisten iltapäiväkerho
    050 448 3313
    nina.saarinen@evl.fi

  • Pirjo Salmela

    iltapäiväkerhon ohjaaja, Töölön seurakunta

    09 2340 6386
    pirjo.s.salmela@evl.fi
    Topeliuksenkatu 4, 00260 Helsinki
    Lisätiedot: Iltapäiväkerhon lastenohjaajat, 09 2340 6385

  • Ida Salmi

    iltapäiväkerhon ohjaaja, Munkkiniemen seurakunta

    09 2340 5124
    ida.salmi@evl.fi
    Lehtisaaren kappeli, Papinpöydänkuja 4, 00340 Helsinki

  • Ulla Samposalo

    lastenohjaaja, Oulunkylän seurakunta

    050 437 0791
    ulla.samposalo@evl.fi
    Teinintie 10, 00640 HELSINKI

  • Susanna Savela

    iltapäiväkerhonohjaaja, Kallion seurakunta

    09 2340 3629, 050 3803281
    Faksi 09 2340 3601
    etunimi.sukunimi@evl.fi
    Neljäs linja 18, 00530 Helsinki

  • Auli Savolainen-Kykyri

    lastenohjaaja, Paavalin seurakunta

    09 2340 5461, 050 380 4186
    auli.savolainen-kykyri@evl.fi

  • Helena Segercrantz

    barnledare i Kronan, Johannes församling

    (09) 2340 7755 / 050 380 0651
    helena.segercrantz@evl.fi

  • Moona Seppä

    lastenohjaaja, Pakilan seurakunta

    09 2340 5529
    moona.seppa@evl.fi

  • Alice Sinko

    dagklubbsledare i Baggis, Petrus församling

    050 529 64 64
    alice.sinko@evl.fi

  • Heli Sjöberg

    lastenohjaaja, Pakilan seurakunta

    09 2340 5560
    heli.sjoberg@evl.fi

  • Antti Sneck

    lastenohjaaja, Haagan seurakunta

    antti.sneck@evl.fi
    virkavapaalla

  • Marika Sointula

    Perhekerhotyö, Herttoniemen seurakunta

    050 382 7950
    marika.sointula@ evl.fi

  • Susanna Stendahl

    Lastenohjaaja, (koululaisten iltapäiväkerho), Mikaelin seurakunta

    09 2340 4853
    susanna.stendahl@evl.fi

  • Oscar Storgårds

    barnledare i S:t Jacob , Johannes församling

    Barnledare S:t Jacob
    (09) 2340 7796, 050 5646 672
    oscar.storgards@evl.fi

  • Anna-Maria Sulva

    lastenohjaaja, Pitäjänmäen seurakunta

    09 2340 5653
    anna-maria.sulva(at)evl.fi
    Turkismiehenkuja 4, 00370 Helsinki

  • Outi Takkinen

    lastenohjaaja, Pitäjänmäen seurakunta

    09 2340 5663
    outi.takkinen(at)evl.fi
    Turkismiehenkuja 4, 00370 Helsinki

  • Pia Tuominen

    lastenohjaaja, Oulunkylän seurakunta

    050 437 0491
    pia.m.tuominen@evl.fi
    Teinintie 10, 00640 HELSINKI

  • Gunilla Ulfvens

    vikarie på fritidshem, Petrus församling

    09-2340 7100
    gunilla.ulfvens@evl.fi

  • Salme Vesterinen

    lastenohjaaja, päiväkerho, perhekerho, Vuosaaren seurakunta

    salme.vesterinen@evl.fi

  • Anu Vihanto

    Lastenohjaaja, Malmin seurakunta

    09 2340 4587
    anu.vihanto@evl.fi

  • Anu Vilminko

    iltapäiväkerho, Vuosaaren seurakunta

    anu.vilminko@evl.fi

  • Eeva Virmalainen

    lastenohjaaja, päiväkerho, perhekerho, Vuosaaren seurakunta

    eeva.virmalainen@evl.fi

  • Marjo Visa

    lapsityönohjaaja, Kannelmäen seurakunta

    09 2340 3803
    marjo.visa@evl.fi
    Klaneettitie 6-8 A, 00420 HELSINKI

  • Angelika Vodennikova

    lastenohjaaja, päiväkerho, perhekerho, Vuosaaren seurakunta

    angelika.vodennikova@evl.fi

  • Päivi Vuorelma-Glad

    Lapsityön sihteeri, LTO, Yhteinen seurakuntatyö

    Kasvatus (varhaiskasvatus sekä nuoriso- ja koulutyö)
    09 2340 2508
    paivi.vuorelma-glad@evl.fi
    Kolmas Linja 22 B , 00530 Helsinki

  • Leila Väisänen

    lapsityönohjaaja, Pitäjänmäen seurakunta

    09 2340 5633, 040 5190 402
    leila.vaisanen(at)evl.fi
    Turkismiehenkuja 4, 00370 Helsinki

  • Juha Väänänen

    iltapäiväkerho-ohjaaja, Paavalin seurakunta

    09 2340 5461, 050 380 4186
    juha.vaananen@evl.fi

  • Päivi Yli-Korpela

    kasvatuksen työalajohtaja, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6210, 050 552 7066
    paivi.yli-korpela@evl.fi
    Bulevardi 16 B, Postiosoite: PL 168, 00121 Helsinki

  • Mervi Öhman

    Lastenohjaaja, Malmin seurakunta

    09 2340 4579
    mervi.ohman@evl.fi