Herttoniemen seurakunnan hallinto

Seurakuntaneuvosto on seurakunnan hallintoa hoitava toimielin. Seurakuntaneuvosto johtaa osaltaan seurakunnan toimintaa ja edistää sen hengellistä elämää. Se päättää niiden varojen käytöstä, jotka seurakunnalle osoitetaan seurakuntayhtymän talousarviossa.

Seurakuntaneuvoston jäsenet ovat luottamushenkilöitä, jotka valitaan seurakuntavaaleilla 4 vuodeksi kerrallaan. Puheenjohtajana toimii kirkkoherra. Seurakuntaneuvoston jäsenmäärä määräytyy seurakunnan väkiluvun perusteella. Herttoniemen seurakuntaneuvostossa on 14 vaaleilla valittua jäsenä. Nykyisen seurakuntaneuvoston toimikausi on 2015-2018

Luottamushenkilöiden nimet:

Ailio Alli
seurakuntaneuvoston ja yhteisen kirkkovaltuuston jäsen
ari.ailio@Kolumbus.fi

Fryckman, Peter
seurakuntaneuvoston jäsen
peter@fryckman.fi

Harju, Ilkka
seurakuntaneuvoston jäsen
i.harju@welho.com

Itkonen, Susanna
seurakuntaneuvoston jäsen
susanna.itkonen@gmail.com

Laisaari, Johanna
seurakuntaneuvoston ja yhteisen kirkkovaltuuston jäsen
johanna.laisaari@gmail.com

Linna, Maija-Leena
seurakuntaneuvoston jäsen
maija-leena.linna@kolumbus.fi

Malm, Anja
seurakuntaneuvoston jäsen
anja.m.malm@gmail.com

Muhonen, Kaisa
seurakuntaneuvoston jäsen
kaisa.muhonen@outlook.com

Pitkänen, Nina
seurakuntaneuvoston ja yhteisein kirkkovaltuuston jäsen
ninak.pitkanen@gmail.com

Saunamäki, Juha
seurakuntaneuvoston ja yhteisen kirkkovaltuuston jäsen
juhas180@gmail.com

Suominen, Jenny
seurakuntaneuvoston jäsen
suominen.jenny@gmail.com

Toivonen, Nuutti
seurakuntaneuvoston jäsen
nuksu@me.com

Untamala, Heikki
seurakuntaneuvoston jäsen
huntamala@outlook.com

Väätäinen, Liisa
seurakuntaneuvoston jäsen
liisa.vaatainen@hotmail.com

Herttoniemen seurakunnan missio, visio ja arvot

Missio

Seurakunta julistaa Kristusta, kutsuu uskoon, joka antaa kestävän perustan elämässä ja toivon kuolemassa sekä kannustaa rakkauteen.

VISIO
Seurakunta palvelee entistä paremmin alueellaan asuvia. Ihmiset löytävät paikkansa kirkkopiirien ja koko seurakunnan yhteydestä. Yhä useammat uskovat kolmiyhteiseen Jumalaan. Kristillinen rakkaus seurakuntalaisissa luo yhteyttä ja halua huolehtia apua tarvitsevista.

ARVOT
Sanomakeskeisyys, alueellisuus- ja yhteisöllisyys, erilaisuuden hyväksyminen, rakkaus ja ajassa eläminen.