Diakonia

Voit ottaa yhteyttä oman alueesi diakoniatyöntekijään, kun tarvitset tukea ihmissuhde- tai taloudellisiin ongelmiin tai apua kriisitilanteisiin.

Meidät tavoitat sähköpostitse, puhelimitse tai tulemalla vastaanotolle. Myös kotonasi tapaaminen on mahdollista. Diakoniatyön auttamismahdollisuudet ovat rajalliset, mutta yhdessä voimme miettiä elämäntilannettasi ja kartoittaa ne tahot, joiden kautta voit saada lisää apua.

Ajanvaraus diakoniatyöntekijöille ke klo 12-12.30 puhelimitse tai paikan päältä (diakonian ovisummeri). Muuna aikana voi lähettää sähköpostia tai jättää soittopyynnön ja yhteystiedot vastaajaan, jos työntekijä ei ole tavoitettavissa. Jos ette tiedä mihin alueeseen kuulutte, soittakaa kirkkoherranvirastoon p. 09-2340 6100.


Diakoniatyöntekijöiden aluejako

Eira, Punavuori, Suomenlinna ja Ruoholahdesta kadut: Selkämerenkatu, Selkämerenpiha ja Laivapojankatu

diakoni Satu Luode
p. 09- 2340 6206, satu luode@evl.fi
Annankatu 14 D

Kampin alue, osa keskustaa ja Ruoholahdesta kadut: Santakatu, Santakuja, Rusokkikuja ja Sinikaislankuja.

diakonissa Satu Ahonen
p. 09-2340 6201, satu.ahonen@evl.fi
Annankatu 14 D

Jätkäsaari ja Ruoholahti paitsi Santakatu, Santakuja, Rusokkikuja, Sinikaislankuja, Selkämerenkatu, Selkämerenpiha, Laivapojankatu

diakoni Leena Kopperi
p.09-23406202, leena.kopperi@evl.fi
Selkämerenkuja 1

Katajanokka, Kruunuhaka, osa keskustaa

Johtava diakoniatyöntekijä Merja Korpela
p. 09-2340 6204, merja.korpela@evl.fi
Annankatu 14 D


Annankulman olohuone

diakoni Satu Ali-Rekola
p.09-2340 6205, satu.yli-rekola@evl.fi
Annankatu 14 D


Kiireellisissä toimeentulotukea voit virka-aikana hakea Kelan puhelinpalvelusta 020 692 207 tai asioimalla Kelan toimistossa.
Taloudellisissa ongelmissa hakekaa aina ensi Kelalta perustoimeentulotukea ja tämän jälkeen tarvittaessa sosiaalivirastosta täydentävää tai ehkäisevää toimeentulotukea aikuissosiaalityön palvelupisteestä.

Helsingin kaupungin sosiaalipäivystys on avoinna ympäri vuorokauden
(24 h) p. 020 696 006.

Keskusteluapua erilaisissa elämän yllättävissä kriisitilanteissa antaa Helsingin kaupungin kriisipäivystys p. 310 44222.

Yhteystiedot

Merja Korpela
johtava diakoniatyöntekijä, Tuomiokirkon alue, osa keskustaa
Annankatu 14 D
09 2340 6204
merja.korpela@evl.fi

Satu Ahonen
diakonissa, Kampin alue, osa keskustaa sekä Ruoholahdesta kadut: Santakatu, Santakuja, Rusokkikuja, Sinikaislankuja.
Annankatu 14 D, 00120 Helsinki
09 2340 6201
satu.ahonen@evl.fi

Satu Luode
diakoni, Eira, Punavuori ja Suomenlinna,Ruoholahdesta: Selkämerenkatu, Selkämerenpiha, Laivapojankatu.
Annankatu 14 D, PL 168, 00121 Helsinki
09 2340 6206
satu.luode@evl.fi

Leena Kopperi
diakoni, Jätkäsaari ja Ruoholahti,ei Santak.,Santakj, Rusokkikj, Sinikaislankj,Selkämerenk,Selkäm.piha, Laivanpojank.
Annankatu 14 D, 00120 Helsinki
09 2340 6202
leena.kopperi@evl.fi

Satu Ali-Rekola
diakoniatyöntekijä, Annankulman toiminnanohjaaja
Annankatu 14 D, Annankulma
09 2340 6205
satu.ali-rekola@evl.fi

Maija Kuoppala
johtava kappalainen
Bulevardi 16 B, PL 168, 00121 Helsinki
09 2340 6230, 050 452 6332
maija.kuoppala@evl.fi