Henkilöstö

Tuomiokirkkoseurakunta

  • Kirkkoherra

  • Matti Poutiainen

    kirkkoherra, tuomiorovasti, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6110
    matti.poutiainen@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 1. krs, PL 168, 00121 Helsinki

  • Papisto

  • Yrjö Ikonen

    seurakuntapastori, varhaisnuorisotyö, Suomenlinnan alue, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6163, 050 556 7900
    yrjo.ikonen@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 00121 Helsinki

  • Mari Kanerva

    seurakuntapastori, lapsi- ja perhetyö, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6168, 050 598 6073
    mari.kanerva@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 2. krs, PL 168, 00121 Helsinki

  • Suvi-Päivi Koski

    Tuomiokirkon ja Suomenlinnan aluekappalainen, Tuomiokirkkoseurakunta

    Tuomiokirkon ja Suomenlinnan alue
    09 2340 6165, 050 430 6177
    suvi-paivi.koski@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 2. krs, PL 168, 00121 Helsinki

  • Seppo S. Kosonen

    aluekappalainen,
    Ruoholahden ja Jätkäsaaren alue, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6166, 050 339 6204
    seppo.kosonen@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 2. krs, PL 168, 00121 Helsinki

  • Maija Kuoppala

    johtava kappalainen, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6230, 050 452 6332
    maija.kuoppala@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00121 Helsinki

  • Juhana Kuusniemi

    vs. seurakuntapastori, aikuisrippikoulu, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6177, 050 575 9553
    juhana.kuusniemi@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 2. krs, PL 168, 00121 Helsinki

  • Sirkka-Liisa Raunio

    Vanhan kirkon kappalainen, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6160, 050 359 3616
    sirkka-liisa.raunio@evl.fi
    Bulevardi 16b, PL 168, 00121 Helsinki

  • Joona Salminen

    vs. seurakuntapastori 1.10.-31.12.2017, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6176, 050 501 8610
    joona.salminen@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 00121 Helsinki, PL 168 00121 Helsinki

  • Tiina Silvo

    seurakuntapastori, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6170, 050 526 4164
    tiina.silvo@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 2. krs, postiosoite: PL 168, 00121 Helsinki

  • Riina Storhammar

    seurakuntapastori, virkavapaalla 1.3.2018 saakka, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6175, 050 371 6280
    riina.storhammar@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00121 Helsinki

  • Hannu Varkki

    seurakuntapastori, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6171, 050 512 1820
    hannu.varkki@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 2. krs, PL 168, 00121 Helsinki
    Hannun blogi: http://www.hannuvarkki.wordpress.com
    Linkki

  • Hanna Vettenniemi

    seurakuntapastori, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6162, 050 400 7703
    hanna.vettenniemi@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 00121 Helsinki

  • Anna-Maija Viljanen-Pihkala

    seurakuntapastori, Tuomiokirkkoseurakunta

    Tuomiokirkon ja Suomenlinnan alue
    09 2340 6172, 050 320 7922
    Faksi 09 2340 6137
    anna-maija.viljanen-pihkala@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 2. krs, PL 168, 00121 Helsinki

  • Henrik Wikström

    seurakuntapastori, rippikoulut, Agricolaliikkeen
    toiminnanjohtaja, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6167, 050 439 0081
    henrik.wikstrom@evl.fi
    Bulevardi 16 B, (PL 168) 00121 Helsinki

  • Kanttorit

  • Pentti Ingerö

    kanttori, Mikael Agricolan kirkko, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6182, 050 583 9040
    pentti.ingero@evl.fi
    Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23 A, 00150 Helsinki

  • Inka Kinnunen

    kanttori, Tuomiokirkon ja Suomenlinnan alue, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6185, 050 447 8080
    inka.kinnunen@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00121 Helsinki

  • Seppo Murto

    kanttori, Tuomiokirkko, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6183, 050 526 4143
    seppo.murto@evl.fi
    Bulevardi 16 B, postiosoite: PL 168, 00121 Helsinki

  • Risto Pulkamo

    kanttori, Vanha kirkko ja Ruoholahden kappeli, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6184, 050 526 4152
    risto.pulkamo@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00121 Helsinki

  • Anna Pulli

    kanttori, Vanha kirkko, johtava kirkkomuusikko, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6181, 050 454 2722
    anna.pulli@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00121 Helsinki

  • Harri Viitanen

    kanttori, Tuomiokirkko, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6186, 050 593 4678
    harri.viitanen@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00121 Helsinki

  • Diakoniatyöntekijät

  • Satu Ahonen

    diakonissa, Kampin alue, osa keskustaa sekä Ruoholahdesta kadut: Santakatu, Santakuja, Rusokkikuja, Sinikaislankuja. , Tuomiokirkkoseurakunta

    Kampin alue, osa keskustaa sekä Ruoholahdesta kadut: Santakatu, Santakuja, Rusokkikuja, Sinikaislankuja.
    09 2340 6201
    satu.ahonen@evl.fi
    Annankatu 14 D, 00120 Helsinki
    Ajanvaraus ke klo 12-12.30, puhelimitse tai käymällä paikan päällä.

  • Satu Ali-Rekola

    diakoniatyöntekijä, Annankulman toiminnanohjaaja, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6205
    satu.ali-rekola@evl.fi
    Annankatu 14 D, Annankulma

  • Leena Kopperi

    diakoni, Jätkäsaari ja Ruoholahti,ei Santak.,Santakj, Rusokkikj, Sinikaislankj,Selkämerenk,Selkäm.piha, Laivanpojank., Tuomiokirkkoseurakunta

    Jätkäsaari ja Ruoholahti lukuunottamatta katuja: Santakatu, Santakuja, Rusokkikuja, Sinikaislankuja, Selkämerenkatu, Selkämerenpiha, Laivanpojankatu.
    09 2340 6202
    leena.kopperi@evl.fi
    Annankatu 14 D, 00120 Helsinki
    Ajanvaraus ke klo 12–12.30, puhelimitse tai käymällä paikan päällä.

  • Merja Korpela

    johtava diakoniatyöntekijä, Tuomiokirkon alue, osa keskustaa, Tuomiokirkkoseurakunta

    Tuomiokirkon alue, osa keskustaa
    09 2340 6204
    merja.korpela@evl.fi
    Annankatu 14 D
    Ajanvaraus ke klo 12–12.30, puhelimitse tai käymällä paikan päällä.

  • Satu Luode

    diakoni, Eira, Punavuori ja Suomenlinna,Ruoholahdesta: Selkämerenkatu, Selkämerenpiha, Laivapojankatu. , Tuomiokirkkoseurakunta

    Eira, Punavuori ja Suomenlinna sekä Ruoholahdesta kadut: Selkämerenkatu, Selkämerenpiha, Laivapojankatu.
    09 2340 6206
    satu.luode@evl.fi
    Annankatu 14 D, PL 168, 00121 Helsinki
    Ajanvaraus ke klo 12–12.30, puhelimitse tai käymällä paikan päällä.

  • Nuorisotyöntekijät

  • Karoliina Etelä-aho

    nuorisotyönohjaaja, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6221, 050 436 7586
    karoliina.etela-aho@evl.fi
    Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23 A, 00150 Helsinki

  • Nana Honkasalo

    varhaisnuorisotyönohjaaja, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 234 06222, 040 753 2483
    nana.honkasalo@evl.fi
    Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23 A, 00150 Helsinki

  • Anju Lahtinen

    nuorisotyönohjaaja, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 23406141, 050 380 1120
    anju.lahtinen@evl.fi
    Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23 A, 00150 Helsinki

  • Mika (Lepa) Lehto

    nuorisotyönohjaaja, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6220, 040 779 6277
    mika.lehto@evl.fi
    Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23 A, 00150 Helsinki

  • Susan Louhema

    nuorisotyönohjaaja (virkavapaalla), Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6225, 050 569 1106
    susan.louhema@evl.fi
    Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23 A, 00150 Helsinki

  • Lapsityöntekijät

  • Mervi Leino-Järvinen

    lastenohjaaja, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6129, 050 380 1124
    mervi.leino-jarvinen@evl.fi
    Korkeavuorenkatu 10, 00120 Helsinki, Postiosoite: PL 168, 00121 Helsinki

  • Maarit Mustakallio

    lastenohjaaja, pyhäkoulusihteeri, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6116, 050 341 4686
    maarit.mustakallio@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00170 Helsinki

  • Päivi Yli-Korpela

    kasvatuksen työalajohtaja, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6210, 050 552 7066
    paivi.yli-korpela@evl.fi
    Bulevardi 16 B, Postiosoite: PL 168, 00121 Helsinki

  • Suntiot

  • Katri Beka

    siivooja, Mikael Agricolan kirkko, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6123, 050 323 3946
    katri.beka@evl.fi
    Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23 A, 00150 Helsinki

  • Teemu Garam

    aluesuntio, Mikael Agricolan kirkko, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6244, 050 524 4846
    teemu.garam@evl.fi
    Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23 A, 00150 Helsinki

  • Iina-Karita Hakalahti

    suntio, Mikael Agricolan kirkko, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6144, 050 572 1459
    iina-karita.hakalahti@evl.fi
    Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23 A, 00150 Helsinki

  • Sarita Idman

    suntio, Tuomiokirkon krypta, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6248, 050 342 2208
    sarita.idman@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00121 HKI

  • Carla Ihatsu

    suntio, Tuomiokirkko, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6246, 050 562 5465
    carla.ihatsu@evl.fi
    Helsingin tuomiokirkko, Unioninkatu 29, postiosoite: PL 168, 00121 Helsinki

  • Petri Oittinen

    pääsuntio, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6115, 050 500 4194
    petri.oittinen@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 1. krs, PL 168, 00121 Helsinki

  • Juho Pajari

    suntio, Suomenlinnan kirkko, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6146, 050 377 6067
    juho.pajari@evl.fi
    Suomenlinnan kirkko, Suomenlinna C 43, 00190 Helsinki

  • Soila Pääkkönen

    siivooja, Helsingin tuomiokirkko, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6120
    Unioninkatu 29

  • Tuija Rautio

    aluesuntio, Bulevardin seurakuntasalit, Vanha kirkko ja Ruoholahden kappeli, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6247, 050 300 0646
    tuija.rautio@evl.fi
    Annankatu 14 D, PL 168, 00121 Helsinki

  • Tiina Ruokonen

    aluesuntio, Tuomiokirkon ja Suomenlinnan alue, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6245, 050 357 4540
    tiina.ruokonen@evl.fi
    Helsiningin tuomiokirkko, Unioninkatu 29, postiosoite: PL 168, 00121 Helsinki

  • Eija Stålhandske

    suntio, Bulevardin seurakuntasali, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6249, 050 4671 731
    eija.stalhandske@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00121 Helsinki

  • Ruut Vasenius

    suntio, Ruoholahden kappeli, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6237, 050 5760 181
    ruut.vasenius@evl.fi
    Selkämerenkuja 1, 00180 Helsinki

  • Sihteerit

  • Sari Koivistoinen

    taloussihteeri, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6114
    sari.koivistoinen@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 1. krs, postiosoite: PL 168, 00121 Helsinki

  • Henna Markkanen

    hallintosihteeri, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6109, 050 380 2299
    henna.markkanen@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 1 krs, PL 168, 001210 Helsinki

  • Sari Pyrrö

    seurakuntasihteeri, väestörekisteriasiat, Tuomiokirkkoseurakunta

    Kirkkoherranvirasto
    09 2340 6100
    Faksi 09 2340 6101
    sari.pyrro@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 1. krs, Postiosoite: PL 168, 00121 Helsinki
    ma–ti klo 9–15, ke klo 12–17, to–pe klo 9–12

  • Miia Tilli

    tilavaraussihteeri, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6111
    Faksi 09 2340 6101
    tilavaraukset.tuomiokirkkosrk@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00121 Helsinki
    ma–ti klo 9–15, ke klo 12–17, to–pe klo 9–12

  • Muut

  • Jouni Aalto

    Nuorisomuusikko, Agricolaliike, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6229, 050 356 8070
    jouni.aalto@evl.fi
    Bulevardi 16b, PL 168, 00121 Helsinki

  • Leena Koski

    tiedottaja, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6113, 050 433 4598
    leena.koski@evl.fi
    Bulevardi 16 B, 1. krs, PL 168, 00121 Helsinki

  • Vili Lahti

    studioisäntä, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6226, 050 365 6050
    vili.lahti@evl.fi
    Mikael Agricolan kirkko, Tehtaankatu 23 A, 00150 Helsinki

  • Markku Rämö

    Urkukesän tuottaja, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6117
    markku.ramo@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00121 Helsinki

  • Niina Savolainen

    koordinaattori / Coordinator, Tuomiokirkkoseurakunta

    turistityö ja näyttelyt / Tourism and Art Exhibitions
    09 2340 6250, 050 442 0050
    niina.savolainen@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00121 Helsinki

  • Natasha Vaalgamaa

    kansainvälisen työn sihteeri, Tuomiokirkkoseurakunta

    09 2340 6231, 050 383 5513
    natasha.vaalgamaa@evl.fi
    Bulevardi 16 B, PL 168, 00121 Helsinki