Ihmiset ja paikat

Helsingin seurakuntayhtymän perheneuvojat ovat tehtäväänsä koulutettuja terapian ja sielunhoidon ammattilaisia. Monet perheneuvojistamme ovat lisäksi saaneet psykoterapeutin koulutuksen. Myös vastaanottosihteerit ovat saaneet tehtäväänsä koulutuksen.

Kirkon perheneuvonta on toiminut Suomessa vuodesta 1944 ja Helsingissä vuodesta 1953 lähtien.

Johtava perheneuvoja

Martti Ajo
09 2340 2551
martti.ajo@evl.fi
Kallio

Perheneuvojat

Leena Heinonen
09 2340 2558
leena.heinonen@evl.fi
Kallio ja Itäkeskus

Veli Matti Helminen
09 2340 2553
veli-matti.helminen@evl.fi
Kallio

Pirjo Latokangas
09 2340 2568
pirjo.latokangas@evl.fi
Kallio ja Itäkeskus

Iiro Leino
09 2340 2565
iiro.leino@evl.fi
Kallio

Fredrik Lindgård
09 2340 2255
fredrik.lindgard@evl.fi
Berghäll

Tero Pulkkinen
09 2340 2561
tero.pulkkinen@evl.fi
Itäkeskus ja Kallio

Katianna Ruuskanen
09 2340 2592
katianna.ruuskanen@evl.fi
Kallio ja Malmi

Riitta Rönkä
09 2340 2552
riitta.ronka@evl.fi
Kallio

Kristiina Silander
09 2340 2550
kristiina.silander@evl.fi
Kallio

Saku Toiviainen
09 2340 2569
saku.toiviainen@evl.fi
Kallio ja Malmi

Helena Toppari
09 2340 2557
helena.toppari@evl.fi
Kallio

Ann-Sofie Öist
09 2340 2562
ann-sofie.oist@evl.fi
Berghäll

Kallion toimipiste

Seurakuntien talo
Kolmas linja 22 B, 00530 HELSINKI
Kartta

Itäkeskuksen toimipiste

Turunlinnantie 3, , 00900 Helsinki
Kartta

Malmin toimipiste

Pekanraitti 16, 00700 Helsinki
Kartta

Kysy neuvotteluaikoja toimipisteisiimme vastaanottosihteeriltämme puhelimitse:

Anne Viitala ja Katri Paukkunen
(09) 2340 2555
arkisin klo 9 - 12
ysk.perheneuvonta@evl.fi

Familjerådgivning

Våra två svenskspråkiga familjerådgivare arbetar i Berghäll i samma utrymmen som den finska familjerådgivningen. Om du vill höra dig för om möjligheten att träffas, ring våra mottagningsskreterare:

Anne Viitala och Katri Paukkunen
(09) 2340 2555
vardagar kl 9 - 12
ysk.perheneuvonta@evl.fi