24.06. Onneksi olkoon: Juha, Jukka, Janne, Jani, Jussi, Juho, Juhani, Johannes, Juhana | Palaute
Lauttasaaren seurakunta

Musiikkia keskipäiviin – kesäkonsertit Lauttasaaren kirkossa

Lauttasaaren seurakunta

18.05.2026, 10:03 /  päivitetty 21.06.2026, 22:56

Perinteinen Lauttasaaren seurakunnan kesäkonserttisarja käynnistyy keskiviikkona 27. toukokuuta 2026 Lauttasaaren kirkossa. Maksuttomissa lounasaikaan kello 13.00 järjestettävissä konserteissa kuullaan kesän aikana palkittuja muusikoita, musiikin opiskelijoita sekä harrastajia.

Kesäkonsertit tarjoavat monipuolisen kattauksen eri tyylilajeja ja soittimia. Kirkossa soivat muun muassa piano, urut, kitara ja harmonikka, ja ohjelmassa kuullaan niin liedmusiikkia, elokuvamusiikkia kuin karjalaisia lauluja.

Konsertit järjestetään keskiviikkoisin klo 13, ja lisäksi 17. kesäkuuta kello 15.30 järjestetään erityinen elokuvamusiikkikonsertti osana Lautta-Kino – Wine & Film Festivaalia.

----

Lauttasaaren kirkko sijaitsee osoitteessa Myllykallionrinne 1. Lauttasaaren metroasemalta (Gyldenintien uloskäynti) on kirkolle 450 metrin kävelymatka. Bussilinjan 22 pysäkki “Lauttasaaren kirkko” on aivan kirkon tuntumassa. Kirkon läheisyydessä (n. 100 m) on kaupungin parkkipaikka, jossa sallitaan 4 tunnin pysäköinti parkkikiekolla. Kirkko- ja seurakuntasaliin on esteetön sisäänkäynti kirkon pääovilta.