25.06. Onneksi olkoon: Uuno | Palaute
Tuomiokirkkoseurakunta

Vanhan kirkon juhlanäyttely vie aikamatkalle 200 vuoden taakse

02.06.2026, 09:03 /  päivitetty 16.06.2026, 09:37
Vanha kirkko saa kesäksi uuden, inspiroivan näyttelyn, joka juhlistaa sen komeaa 200 vuoden historiaa. Luvassa on kiehtova matka menneeseen – ja samalla kurkistus siihen, miten kirkon tarina kietoutuu osaksi Ulrika Eleonoran kirkon ja Tuomiokirkon vaiheita.
Vanha kirkko kesämaisemassa

Näyttely avautuu kesäkaudeksi 1. kesäkuuta ja on avoinna ainakin elokuun loppuun saakka. Näyttelyyn ei ole erillistä pääsymaksua, vaan siihen pääsee tutustumaan kirkon normaalin sisäänpääsymaksun puitteissa.

Näyttelyn esineistö tarjoaa runsaasti nähtävää historiasta kiinnostuneille. Näyttelyssä voi ihailla muun muassa kolmiosymbolista kirjatelinettä 1700–1800-luvuilta ja vanhoja Raamattuja. Kesän aikana kokonaisuus täydentyy vielä näyttävillä messukasukoilla samalta aikakaudelta, kun niille saadaan oma vitriini.

Myös kirkollinen taide on vahvasti mukana näyttelyssä. Vierailijat pääsevät kurkistamaan Carl Ludvig Engelin näkemykseen Vanhasta kirkosta vuoden 1824 vesiväriluonnoksen kautta sekä ihailemaan Kaarlo Hildénin 1900-luvun grafiikkaa. Lisäksi näyttelyssä esitellään Albert Edelfeltin tekemä luonnos, ainakin valokuvamuodossa – alkuperäisen teoksen esillepano on vielä suunnitteilla ja odottaa konservointiasiantuntijan arviota.

Kokonaisuus tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden tutustua Vanhan kirkon monikerroksiseen historiaan ja sen merkitykseen osana laajempaa kirkollista perintöä. Kesäinen kulttuurielämys kutsuu kaikki mukaan – niin historian ystävät kuin uteliaat kesäkävijätkin.