26.08. Onneksi olkoon: Ilmi, Ilma, Ilmatar | Palaute
Koko Helsinki

Lasten ja perheiden syksy 2026

Haagan seurakunta

25.08.2026, 15:28 /  päivitetty 25.08.2026, 15:35
Pieni lapsi nukkuu.

Lasten ja perheiden syksy Haagan seurakunnassa sisältää leppoisaa yhdessäoloa, uuden elämän ihmettelyä sekä vertaisryhmiä odottajille ja esikoisten vanhemmille. Tervetuloa mukaan kaikenlaiset perheet!

Perhekerhot

Maanantaisin klo 17–19 Tönöllä
Torstaisin klo 9.30–11 Huopalahden kirkolla
Perjantaisin klo 9.30–11 Mariankodin alasalissa, Schildtinpolku 6

Perhekerhot ovat lapsiperheiden leppoisia kohtaamispaikkoja. Ohjelmassa on yhdessäoloa ja leikkiä, teemakerroilla pientä askartelua. Kerhon päätteeksi on lyhyt laulu- ja hartaushetki. Aamupäivän perhekerhoissa on tarjolla aamupalaa, iltaperhekerhossa on keittoruokailu Huopalahden kirkon seurakuntasalissa kello 17–18.

Vauvojen urkuhetki

To 24.9. klo 10.30

Vauvan päivää vietetään pe 25.9. Sen kunniaksi torstaina on kirkon perhekerhon yhteydessä urkuhetki vauvoille.

Sunnuntai kirkolla

Sunnuntai kirkolla -tapahtuma kutsuu kaikki viettämään messua ja sunnuntaipäivää Huopalahden kirkonmäelle! Päivä käynnistyy messulla klo 10 ja jatkuu pihatapahtuman merkeissä klo 11–13.

Sunnuntaina 6.9. yhteinen syyskauden avaus kirkon pihalla! Musiikki- ja leikkihetkiä, maistele ja tunnista kotimaisia kasviksia, askartele kiitoksia ja hyvän mielen viestejä kukkakaareen. Myös kirkon tapuli on avoinna. Tarjolla grillimakkaraa, kasvispihvejä, kahvia, teetä, mehua ja omenapiirakkaa.‍

Seuraavat Sunnuntai kirkolla -tapahtumat ovat 25.10., jolloin teemana on Maailma kirkolla sekä 29.11. teemana ensimmäinen adventti.

Odotuksen sävyt -ryhmä

Torstaisin 8.10., 22.10., 5.11., 19.11. ja 3.12. klo 18–20.

Odotuksen sävyt -vertaisryhmässä etsitään vahvistavia sanoja ja mielikuvia uuden elämänvaiheen edessä luottamuksellisessa ilmapiirissä, jokaisen omista lähtökohdista. Keskustelemme ja teemme pieniä toiminnallisia harjoituksia, kuten rentoutus- ja mielikuvaharjoituksia, kehonhuoltoa ja luovaa kirjoitusta. Ryhmään voi osallistua missä tahansa odotuksen vaiheessa, mutta toivomme, että pääset osallistumaan kaikille kokoontumiskerroille. Ilmoittautuminen aukeaa nettisivuillamme syyskuussa.

Esikoisvauvakerho

Maanantaisin 19.10.–7.12. klo 13–14.30.

Esikoisvauvakerho äideille tai synnyttäneille vanhemmille ja alle 8 kuukauden ikäisille vauvoille Huopalahden kirkolla. Kerhossa keskustellaan vauvaan ja äitiyteen liittyvistä yhdessä valituista aiheista ja tutustutaan samassa elämäntilanteessa oleviin äiteihin lähialueilta. Osallistuminen on ilmaista, mutta edellyttää ilmoittautumista.

Esikoisvauvakerhon syksyn ensimmäiset ryhmät ovat olleet supersuosittuja! Ilmoittautuminen loppusyksyn ryhmään alkaa 1.9. Lisätietoja esikoisvauvakerhosta.

Pienten kirkko

Lauantaina 10.10. klo 15

Laulua ja loruttelua vauvojen kanssa. Kirkkohetken yhteydessä jaetaan kastettujen vauvojen nimilehdet kirkon kastepuusta kotiin vietäviksi. Vanhemmat, kummit ja isovanhemmat sekä muut läheiset ovat lämpimästi tervetulleita! Kirkkohetken jälkeen nautitaan yhdessä kirkkokahvit ja -soseet.‍